Фундамент – основа будь-якої будівлі, яка потребує належного армування. А для того, щоб якісно виконати дану задачу, необхідно підібрати переріз арматури і її кількість в тілі підстави, тобто провести розрахунок арматури для фундаменту. Для здійснення цього розрахунку потрібно розуміти, який тип заснування ви використовуєте.
Найчастіше в індивідуальному будівництві застосовується стрічковий фундамент, трохи рідше — монолітна плита і пальовий. В якості прикладу для розрахунку зупинимося саме на стрічковому фундаменті з монолітного залізобетону, як на найбільш популярному.
В настоящее время высококачественную механическую обработку металлов рекомендуется заказывать только тут по очень привлекательным ценам.
Отже, при влаштуванні стрічки фундаменту, основну роль грає горизонтальне армування. Воно виконується арматурними стрежнями періодичного профілю діаметром 10-14 мм.
Кількість прутів арматури у фундаменті, безпосередньо залежить від його лінійних розмірів і розрахунку навантажень. Для здійснення останнього необхідно вникати в таку науку як будівельна фізика та опір матеріалів. А оскільки таке бажання є не у всіх, наведу лише основне правило, яке повинно бути враховано в процесі зведення підстави будь-якої будівлі: сумарна площа армопояса повинна становити не менше 0,1% площі зрізу фундаменту.
Вираховуємо даний параметр, а потім на основі нього — кількістю арматурних стрижнів. Для цього ділимо отриману шляхом розрахунків площа армування на площу зрізу одного стрижня обраного діаметра арматури.
Отримане кількість стержнів арматури в тілі фундаменту має бути рівномірно розміщене в нижній і верхній частинах, на відстані близько 5 см від зовнішніх кордонів. Однак при високому фундаменті або якщо сумарна кількість стрижнів вийшло більше 6 — частина прутів слід розмістити ще й у середній частині стрічки. Наприклад: 8 стрижнів розміщуємо так: 3 зверху, 3 знизу і 2 в середині.
Між собою верхній і нижній каркас арматури пов'язується рамками з гладких арматурних стрижнів діаметром 6-8 мм Такі рамки розташовуються в тілі фундаменту через кожні півметра, створюючи тим самим жорсткий арматурний каркас.
Для того ж щоб обчислити кількість всієї необхідної арматури, яке потрібно придбати, спочатку визначаємо кількість основного матеріалу (для горизонтального армування), помноживши кількість стержнів арматури в тілі фундаменту на загальну довжину стрічки і давши запас на нахлест прутів при їх стикуванні і відходи при обрізанні (відсоток необхідного запасу варіюється в залежності від довжини придбаної арматури і геометричних параметрів майбутнього фундаменту), а потім додаткового (гладкої арматури для створення рамок арматурного каркаса) — помноживши периметр однієї такої рамки на їх число.
Ось і весь розрахунок арматури для фундаменту. Як бачите, нічого складного, а отже – з ним може впоратися кожен.