Електрична піч, або як її ще називають електрокам'янка, має все більшу популярність серед людей, які люблять сауну, і тих, хто її будує. Електрокам'янку встановлюють в основному у фінських лазнях, паровій бані, а також у сауні з ароматними запахами та травами.
Вибір електричної печі
При виборі електрокам'янки необхідно керуватися всіма технічними показниками. Поговоримо про кожного з них.
1. Габаритні розміри (ширина, висота, довжина). Залежно від площі парного приміщення необхідно вибирати і габарити печі. Стандартні розміри електрокам'янки залежать від типу установки: настінного або підлогового, а також потужності. Наприклад, настінна кам'янка Харвія Саунд має габарити 420х310х620 мм, а модель для підлоги Харвія Клаб - 430х505х700 мм.
2. Потужність. У свою чергу, потужність залежить не тільки від виробника, а й від габаритів. Кам'янка з габаритами 430х505х700 матиме потужність від 11 до 15 кВт, а з габаритами 420х310х620 від 4,5 до 9 кВт.
3. Частота та діапазон автоматичного регулювання температури у парилці. В основному цей показник незмінний і становить 1 Гц, а діапазон від 40 градусів до 110 за Цельсієм.
4. Маса електрокам'янки без каміння варіюється від 8 до 60 кг залежно від її габаритів.
5. Як ми говорили вище, ще один технічний показник, від якого залежить вибір електрокам'янки – розмір парилки.
Матеріали виготовлення електрокам'янки
Корпус електричної печі виготовляють із нержавіючої сталі, а також із оцинкованої сталі, яку згодом необхідно пофарбувати жаростійкою фарбою. Внутрішній кожух роблять також із нержавіючої сталі, що дозволяє покращити експлуатацію кам'янки. Всі матеріали повинні бути жароміцними.
Монтаж електрокам'янки
Звичайно ж, встановити електрокам'янку набагато простіше, ніж іншу топку. По-перше, тільки тому, що ви можете встановити кам'янку після того, як облаштуєте приміщення лазні на свій смак, а не спочатку закладати піч, а потім лише будівництво самої лазні.
По-друге, електрокам'янку ви можете просто та доступно купити у нашому спеціалізованому магазині saunashop.com.ua. Монтують електричну піч спеціальними шурупами, які кріпляться у стіну лазні таким чином, щоб відбулася абсолютна відповідність до отворів в панелі нагрівача. Ще одна важлива умова - нижня нагрівальна частина електрокам'янки не повинна бути нижчою, ніж 18 см від підлоги, але це стосується настінних моделей. Потім роблять захисну огорожу з дошки абаші (з якої робили полиць у лазні). Важливе значення має те, щоб дерево знаходилося від нагрівача щонайменше на 5 см і не перевищувало більше 5 см за висотою над тенами. Між нагрівальними елементами укладаються камені, за допомогою яких тримається тепло та жар сауни.
Банні камені
Камінці електрокам'янки укладають таким чином, щоб проміжки (отвори) між ними були незначними. Тільки при правильному підборі каменів залежатимуть всі властивості вашої улюбленої лазні та якість жару. При їх виборі необхідно дотримуватися таких характеристик:
- Вибираємо бажано круглі камені (крізь них легше циркулює повітря)
- Камені повинні бути без тріщин і вибоїн
- Розмір каменів має бути різноманітним (від великих до маленьких). Великі камені укладають унизу кам'янки, маленькі – вгорі
- Перед укладанням каменів необхідне їх очищення (промивання) та сушіння. Промивають і просушують каміння надалі 1 раз на 6 місяців. Камені сортують і якщо є пошкоджені камені, їх замінюють на нові.
Коли каміння укладають вперше, може бути невелике потріскування, проте потім тріска бути не повинно навіть при попаданні води на розпечене каміння. Камені для сауни можна придбати тут.
Види лазневого каміння
Для електрокам'янок використовують в основному чотири види каменю. Зупинимося на кожному з них:
1. Діабаз. Цей камінь широко застосовується для нагріву саун. Він поступово прогрівається за рахунок однакового коефіцієнта теплового розширення. Так як він погано шліфується, то виробляють його тільки в колотому та обвалованому вигляді, тому і вартість цього каміння досить доступна споживачеві.
2. Жадеїт. На відміну від діабазу, це досить дорогий камінь. Шліфований жадеїт – це найкращий камінь для лазень. Камінь вважається напівдорогоцінним і до нього входить переважна більшість таблиці Менделєєва. При нагріванні жадеїту виділяються елементи, які дуже добре впливають на імунну та нервову системи людини. Цей камінь має гарний естетичний вигляд (камінь із приголомшливим малюнком зеленого кольору).
3. талькохлорит. Цей камінь дуже швидко нагрівається і повільно остигає. Цілющий камінь, оскільки це мінерал гірської породи. Випаровування від цього каменю допомагає знизити тиск і покращити обмін речовин. За своєю структурою дуже тендітна, але дозволяє отримати приємну м'яку пару в лазні.
4. Порфіріт. Це також гірська порода, дуже міцна (з високою щільністю застигла лава вулкана). Перепад температур йому не загрожує руйнуванням, він не втрачає своїх властивостей. Як і інші камені для сауни має лікувальні властивості (лікує мігрень, легені, дерматити – очищує шкіру).