Перфоратор - інструмент, без якого не обходиться жоден ремонт. Стане в нагоді для установки дверей, підвішування карнизів, штробления канавок під проводку або демонтажу старої плитки у ванній. Щоб правильно підібрати перфоратор, потрібно врахувати кілька характеристики і особливостей, докладніше про них - в статті.
На сайте worldoftools.com.ua представлен широкий выбор продукции Бош для ремонта и строительства дома.
Режими роботи
Перфоратори можуть свердлити, бурити і довбати. Три режиму є не у всіх моделей: для домашнього ремонту зазвичай досить перших двох. Трёхрежімние моделі підходять для будівництва, перепланування і капітального ремонту.
Свердління - режим дрилі. Допоможе зробити отвір в деревині, металі, пластику, кераміці.
Буріння (пробивання отворів) підходить для роботи з твердими поверхнями: бетонними, кам'яними, цегляними. Оснащення на тільки обертається, але і здійснює зворотно-поступальні рухи.
Довбання - режим відбійного молотка. Допоможе пробити портал, встановити двері та вікна. Використовується для короткочасних робіт. Довго довбати перфоратором можна - інструмент буде перевантажуватися.
Тип патрона
У 1975 році компанія Bosch розробила патрони серії SDS. Щоб встановити в них оснастку не потрібно було використовувати ключ - бур закріплювався однією рукою ( «Steck-Dreh-Sitzt» - «вставте-перейдіть-готово»). Технологію перейняли з інші бренди. Тепер патрони SDS - це золотий стандарт.
SDS-plus - найпоширеніший тип патронів. Зустрічається на легких і середніх моделях. Закріплює хвостовики діаметром 10 мм з чотирма пазами.
SDS-max - тип патрона для важких перфораторів. Працює з хвостовиками з діаметром 18 мм і п'ятьма пазами.
Решта типів патронів використовуються рідко. SDS-Quick застосовувався тільки на перфораторів серії Bosch Uneo. SDS-hex підходить тільки для пік і доліт, а з бурами працювати не може. Зустрічається на потужних агрегатах.
Джерело живлення
Перфоратори можуть працювати від мережі, акумулятора або компресора. У кожного типу інструментів є свої плюси і мінуси:
Мережеві моделі підключаються до розетки. Підходять для тривалої роботи, не втрачають потужність при довгому бурінні. Головний мінус - переміщатися по робочому майданчику незручно. Якщо шнура недостатньо, можливо, буде потрібно подовжувач. Далеко від розеток можна працювати від генератора.
Акумуляторні перфоратори - більш мобільні. Їх легко використовувати і в приміщенні (навіть знеструмленому), і на вулиці - брати з собою генератор не доведеться. Нікель-кадмієві акумулятори втрачають потужність в міру розрядки, а у літій-іонних батарей такої проблеми немає. Загальний мінус - акумуляторні інструменти коштують дорожче мережевих, а час роботи з ними менше.
Пневматичні моделі працюють на силі стисненого повітря і підключаються до компресора. У конструкції немає електродвигуна і акумулятора, тому корпус важить менше, а обслуговувати його легше. Пневмоперфоратори пожежобезпечні, їх можна використовувати в знеструмлених, загазованих і запилених приміщеннях. Головний мінус - висока ціна.
Розташування двигуна
Є два види перфораторів: у одних двигун розташований горизонтально щодо корпусу, у інших - вертикально. Моделі першого типу нагадують дриль. Їх корпуси досить широкі, а ціни на них - бюджетні. Такі перфоратори можна зустріти і в домашній майстерні, і на будмайданчику.
У вертикальних інструментів двигун під прямим кутом. Він швидше остигає, плюс обслуговувати його легше. Такий тип компонування застосовують на потужних перфораторах. Мінуси - більша вартість і вагу.
Технічні характеристики
Щоб вибрати перфоратор для домашніх робіт або для професійного використання, потрібно орієнтуватися на потужність, силу удару і вага інструменту.
Потужність (напруга у акумуляторних моделей) відповідає за продуктивність. Чим вона вища, тим більше навантаження витримає інструменти. Вага, ціна, рівень вібрацій і віддачі теж збільшуються. Для побутових завдань краще вибирати мережеві перфоратори на 500-700 Вт або акумуляторні на 12-18 В.
Сила удару вимірюється в джоулях. Впливає на швидкість роботи і розмір отворів при бурінні. Залежить від потужності і напруги. Інструменти з 15-20 Дж швидко пробивають бетонні і цегляні поверхні. Вони потрібні, щоб зробити штробу або поглиблення під розетку. Побутових інструментів з 3 Дж досить, щоб просвердлити стіну або сколоти плитку.
Вага визначає клас інструменту: легкий (до 3 кг), середній (до 5 кг), важкий (більше 5 кг). Габарити таку саму силу удару і потужності. Важкий перфоратор швидше впорається із завданням, витримає високі навантаження, але працювати з ним може бути незручно через високий ваги і вібрацій
Додаткові особливості:
Електронне регулювання обертів допоможе плавно налаштувати швидкість для роботи з матеріалами різної твердості. У деяких моделей збільшується і зменшується в залежності від сили тиску на пускову кнопку. У інших - налаштовується круговим регулятором.
Реверс змінює напрямок обертання. Допоможе вивільнити оснащення, якщо вона застрягне під час свердління або бурінні.
Глибиномір допомагає робити однакові отвори. Використовується при серійному свердлінні під дюбелі і т.д.